"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ubuntu 22.04 de komut satırından statik ip verme

Başlığın özetlediği gibi bu yazımızda Ubuntu 22.04 yüklü sanal makinemize statik ip yani elle ip vereceğiz. Ubuntu makinemizde varsayılan olarak dhcp ayarı tanımlı. Biz bu ayarı değiştirerek aynı bloktan kendi istediğimiz bir ip vereceğiz. Bu işlemin ardından internet erişmini kontrol ederek işlemi tamamlayacağız.

IP kontrolü yapma

İlk olarak Ubuntu 22.04 sanal makinemizde ip a komutu ile internet bağdaştırıcılarını kontrol ettiğimizde ens33 networkünün 192.168.2.179 ip sini aldığını görüyoruz.

ip a

Bu şekilde dhcp üzerinden aldığı ip ile ping atmayı deniyoruz ve pingleme işleminin başarılı olduğunu görüyoruz.

ping 8.8.8.8

Netplan ayar dosyası düzenleme

Şimdi komut satırı ile statik ip vermeyi yani elle ip vermeyi ve ping atabilmeyi deneyelim. Ubuntu 22 versiyonunda network yöneticisi olarak netplan uygulaması kullanılıyor. Netplan /etc/ dizini altında bulunmakta. Dizine girip içeriğini incelediğimizde aşağıdaki gibi bir yaml yani ayar dosyasının olduğunu görüyoruz.

Bu dosya yoksa aşağıdaki gibi touch komutu ile oluşturmamız ve içeriğini örnekteki gibi doldurmamız yeterli olacaktır.

touch /etc/netplan/00-installer-config.yaml

Şimdi cd komutu ile netplan dizinine girelim ve neler varmış listeleyelim.

cd /etc/netplan
ll

Dizin içerisinde 00-installer-config.yaml adlı bir dosya olduğunu görüyoruz. Bu bizim ip ayarlarımızı yapacağımız dosya. Şimdi bu dosyayı inceleyelim ve gerekli değişiklikleri yapalım.

sudo nano 00-installer-config.yaml

Aşağıdaki gibi ens33 networkü için dhcp den ip alınacağını gösteren toplam 5 satırlık bir dosya.

Şimdi bu dosyada değişiklikler yaparak elle ip vermeyi deneyelim. Burada hangi network kartına hangi adresi vereceğimizi, dns sunucu adreslerini ve route ayarlarını gireceğiz. Bu dosya ile ilgili detaylı bir inceleme için netplan.io adresinden faydalanabilirsiniz. Bahsettiğimiz değerleri aşağıda verdiğimiz şekilde güncelleyerek dosyayı kaydediyoruz.

network:
version: 2
renderer: networkd
ethernets:
ens33:
dhcp4: no
addresses:
– 192.168.2.37/24
nameservers:
addresses: [8.8.8.8, 8.8.8.4]
routes:
– to: default
via: 192.168.2.1

Yapılan değişikliklerin geçerli olması için netplan apply komutunu kullanıyoruz.

sudo netplan apply

Statik IP kontrolleri

Bu komutta herhangi bir sorun yaşanmadı ise verdiğimiz değerlerde bir yanlışlık olmadığını anlayabiliriz. Kontrol amaçlı ping atmayı deniyoruz. Ping atabildiğimizi görüyoruz. Demekki doğru bir şekilde ip alabildik ve internete erişim sağlayabildik.

ping 8.8.8.8

Kontrolden sonra aldığımız ip yi öğrenmek için tekrar ip a komutunu kullanıyoruz. Ve ens33 networkü için statik olarak verdiğimiz ipolan 192.168.2.37 görülmekte. Demekki bu ip ile ile ping atabilmeyi başardık.

ip a

Yani komut satırı üzerinden yeni bir ip vermeyi ve bu ip ile internete çıkabilmeyi başardık.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.