"Enter"a basıp içeriğe geçin

Windows Server 2012 yi Zaman Sunucusu (NTP) Olarak Ayarlama

Zaman sunucusu ihtiyacımız olan durumlarda var olan Windows makinelerimiz üzerinde bir kaz ayar değiştirerek zaman sunucusu olarak çalışmasını sağlayabiliriz.

İlk olarak başlat da regedit yazarak  kayıt defterinin açılmasını sağlıyoruz.

 

Daha sonra aşağıdaki resimde gösterildiği gibi HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Services -> w32Time sekmesini açıyoruz.

Config menüsünde

  • AnnounceFlags değerini 5 yapıyoruz.
  • MaxNegPhaseCorrection ve MaxPosPhaseCorrection değerlerini ffffffff (8 tane f) yapıyoruz.

Daha sonra Parameters sekmesi altında NtpServer seçeneğine 0.tr.pool.ntp.org,1.tr.pool.ntp.org,2.tr.pool.ntp.org,3.tr.pool.ntp.org sunucularını yazıyoruz. Tabi bu sunucular yerine farklı sunuculardan senkronizasyon yapılmasını istiyorsak onların ip sini yada adını yazmamız gerekecek. Bu ayar sayesinde sunucumuz dışardaki ntp sunucularla kendisini senkronlayarak iç ağımıza dağıtacak.

Bu ayardan sonra ise NtpServer sekmesi altında enabled seçeneğini 1 yaparak ntp sunucusu olarak çalışacağını ayarlıyoruz.

Son olarak da NtpClient tarafına SpecialPollInterval Seçeneğini 3600 decimal olarak güncelliyoruz ki 1 saatte bir dış dunyadan zaman güncellemesi alabilsin. 3600 sn değerini vermekte. Bu süreyi istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

 

Artık tek yapmamız gereken zaman servisimizi yeniden başlatmak. Bunun için başlata services yazıyoruz ve gelen pencerede Windows Time servisi üzerinde sağ tıklayarak yeniden başlatı seçiyoruz.

 

Bundan sonra bu sunucudan zaman güncellemesi almak isteyen bilgisayarlar için Parameters sekmesi altında NtpServer kısmına bu sunucumuzun ip sini yazması yeterli olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.